Would You Like Tortillas With That?

To consume a meal in Mexico without corn tortillas is rare. Tortillas are plentiful and cheap. Chances are anything made with a corn ingredient anywhere in the world is made from GMO corn. No getting around it. Nasty stuff but there you have it.

farmersdotter and I vote with our wallet and prefer to support organics and the local fair trade economy. One does the best one can.

That being said you can purchase a kilo of fresh tortillas anywhere in Tulum for about $9.40 pesos and you can by a wheat flour bun for $1.20 pesos or ten cents each.

Either way that is high carb cheapness. Seeing how we are all about the gluten and not GMO we choose to buy fresh leavened buns every day from the mercado or the street vendors who parade the streets on bikes or motos all day and night.

Pollo asado al carbon or BBQ chicken is available everywhere in Tulum from vendors on the main avenue to private stands that spill out onto the street. The private family run operations are easily equal to the store front ones. Pork, beef and seafood are plentiful as well.

From about 8 am until well into the evening Grandma and the grand kids will be slapping whole split birds onto the grill to satisfy eager street dwelling carnivores. Each morsel flavoured with the families own unique rub. Always good and always moist.

One taste of these home grilled pieces of juicy goodness and you know these aren’t Tyson’s over injected chemical monster birds that can’t stand on their own two boney feet. These are dense meat birds. A meal that can easily feed two to four comes complete with sides of rice, slaw, hot sauce, peppers, pasta and of course tortillas. We ask our purveyor to skip the tortillas and substitute a little more rice.

A whole pollo meal will cost 100 to 130 pesos depending wether you dine in or take away. We found one delicious pollo place in a nearby colonia that offers a two for one take away deal every Sunday. Holy crap. Why would one cook at home?

To make this two for one deal work within our ‘prepare meals at home’ budget we combine all the ingredients in a bowl.

Method:

Remove the meat from the bone and place in the mixing bowl.

Add the sides; slaw, pasta, rice and hot stuff to taste. To this we also add fresh chopped tomato, and cucumber.

Combine.

Divide the mixture in half. One half you keep in the fridge to use in the first few days. Simply add mayo and mustard to make this a great sandwich mix.

The second half you will freeze without the mayo and mustard for later use.

Add the cost of a bun, fresh veg and condiments you have 10 tasty meals for under $1.25 CDN each.

Take that to the beach!

20140213-081421.jpg

About farmersdotter2

Certified organic garlic farmer, assistant wood fired sourdough baker, assistant original garlic scape salt maker. Studio guest homes. View all posts by farmersdotter2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: